AVATAR FİLMİNDE KULLANILAN “MOCAP” ANİMASYON KOSTÜMÜ TÜRKİYE’DE SARI BÜLBÜL FİLMİNDE İLK DEFA KULLANILDI.

Yapımcısı oldukları “Sarı Bülbül” animasyon filmini on beş milyonluk bir yatırımla tamamlayan Doğa Şirketler Grubu’na ait “Doğa Medya” Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Avatar Filminde kullanılan animasyon kostümünü satın alarak Türkiye’ye getiren firma bütçesi oldukça yüksek bir animasyon filmine imza attı. Mocap yöntemi ile kostümden alınan verileri, dijital ortamda üretilen karakterlere özel iskelet aracılığı ile aktararak […]

 AVATAR FİLMİNDE KULLANILAN “MOCAP” ANİMASYON KOSTÜMÜ TÜRKİYE’DE SARI BÜLBÜL FİLMİNDE İLK DEFA KULLANILDI.

24.10.2023 - 18:07

Güncelleme : 24.10.2023 - 18:07

Yapımcısı oldukları “Sarı Bülbül” animasyon filmini on beş milyonluk bir yatırımla tamamlayan Doğa Şirketler Grubu’na ait “Doğa Medya” Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Avatar Filminde kullanılan animasyon kostümünü satın alarak Türkiye’ye getiren firma bütçesi oldukça yüksek bir animasyon filmine imza attı.

Mocap yöntemi ile kostümden alınan verileri, dijital ortamda üretilen karakterlere özel iskelet aracılığı ile aktararak animasyonları üreten ve dünyada sıkça kullanılan bu teknik Türkiye’de ilk defa “ Sarı Bülbül” filminde kullanıldı.

Senaryosunu ve yönetmenliğini Aykut Taşkın’ın, teknik artist’liğini Volkan Çavuşoğlu’nun yaptığı filmin müzikleri ise Nihat Çolak’a ait.

KONUSU DRAM TÜRÜ ANİMASYON

Sarı Bülbül büyükler için yapılmış bir animasyon filmi olarak vizyona girecek. Bakü’den yola çıkarak dünyanın en eski kültür ve ticaret yolu İpek Yolu’ndan, Şuşa’ya kadar uzanan tarihi bir yolculukta iki kardeşin hikayesini anlatan filmin yapımcısı Osman Öğüt Sarı Bülbül için “Vatan, millet ve bayrak sevgisini anlatan bu animasyon filmi, şanlı bir tarih yazan Azerbaycan halkının kahramanlık ve zafer hikayesini konu alıyor.” Dedi. Filmin aynı zamanda vizyon tarihi ile eş zamanlı olarak bilgisayar oyunu da piyasada olacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın